Axel Einar Hjorth, "Corall", bord, NK 1934
Closed
2018-11-20
27
| Sold for | 11000 SEK |
| Estimate | 15 000-18 000 SEK |
AXEL EINAR HJORTH, "Corall", bord, Nordiska Kompaniet 1934, fanerat i sykomor och björk, skivan med geometriskt mönster, benen i svartbonad björk, brickmärkt NKR 37761 - C 26 5 34, höjd 50, diameter 80 cm, mindre skador