Alexander Calder, Geometrie

Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie
Alexander Calder, Geometrie

Klubbat för:

650000 SEK

Utropspris

600 000-800 000 SEK

ALEXANDER CALDER
USA 1898-1976
Geometrie
Signerad och daterad Calder -64. Gouache och tusch på papper, 75 x 107 cm.
Arkivnummer från Calder Foundation: A 10265
Signed and dated. Gouache and ink on paper. Archive Number, Calder Foundation: A 10265

PROVENIENS
Galerie Maegth, Paris.
Edgardo Acosta Gallery, Beverly Hills, California 1967
Privat samling, 1970
Christies, 1976

UTSTÄLLD
The Long Beach Museum of Art, California, Jan. 11- Feb. 8, 1970
The Fine Arts Gallery of San Diego, Feb. 27 - Mar. 29, 1970
Phoenix Art Museum, May 1 - 31, 1970

Med den rörliga skulpturen - mobilen- revolutionerade Alexander Calder (1898-1976) konstvärlden och han räknas till en av konsthistoriens giganter. Genom hela sitt konstnärskap tecknade och målade Calder och det var så han prövade sina idéer. Under ett år i Aix-en-Provence 1953 började han att måla i gouache, en slags vattenbaserad färg. Calder blev gouache trogen under resten av sitt liv. De stora skulpturala verken i metall tog lång tid att färdigställa och parallellt kunde han i de här målningarna arbeta mer direkt. I gouachemåleriet utgick Calder från samma hemlighetsfulla vokabulär som man känner igen från skulpturerna, såsom spiraler, himlakroppar, röda solar och kaktusar komponerade i olika lager. Han hyllade dialogen mellan naturen runt omkring och det undermedvetna landskapet och hans palett koncentrerades till primärfärgerna rött, blått och gult.

En stor del av Calders rika konstnärskap genererades genom ett kontinuerligt tecknande och målande och det är kanske här man hittar den mest centrala delen av hans konstnärskap. För det var genom dessa som han utforskade form, färg och komposition. Det var också här hans viktigaste idéer föddes i ett kraftfullt och omedelbart flöde som innehåller all den rörelseenergi i formspråket som är så betecknande för Calder.

597

2016-04-20