Ljusstakar, sengustavianska

Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska av stockholmskvalitet, matterad och polerad brännförgylld brons, carraramarmor, fyrkantig bas och postament, kedjor med tofsar, stående karyatider, urnformade ljuspipor, lösa manschetter, höjd 39 cm, smärre bristningar och nagg, två fingrar saknas, en manschett kompletterad

Modellen är en klassiska variation av de populära ljusstakar som ursprungligen tillverkades av den kungliga hovciselören Fredric Ludvig Rung i Stockholm. Hans utsökta arbeten blev stilbildande för den inhemska tillverkningen i Sverige och modellen med kvinnliga karyatider i olika former anammades runtom de större städerna i landet. Utöver Stockholm fanns en även en betydande tillverkning i Åbo som vid tidpunkten ingick i det svenska territoriet. Med sin position i närheten av S:t Petersburg och Baltikum skedde säkerligen ett utbyte av idéer och kunskap kring tillverkning av bronsföremål, flera svenska blivande bronsfabrikörer gjorde sina lärlingsår i S:t Petersburg och kom att ha en parallell tillverkning av modeller som tillverkades i Ryssland.

1064

2020-12-09