Karl Nordström, Landskap från Bohuslän

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

KARL NORDSTRÖM
1855-1923
Landskap, Bohuslän - motiv från Tjörn
Signerad Nordström. Olja på duk, 85 x 120 cm. Utförd ca 1895.

PROVENIENS
Ingenjör-entreprenör Paul Toll (1882-1946), Kungsgatan 15, Stockholm
därefter hans hustru Gunhild Toll, née Engwall (1890-1966), Villagatan 10, Stockholm
därefter i privat svensk samling

UTSTÄLLD
Carl Eldh och Karl Nordström. Minnesutställningen. Liljevalchs konsthall, Stockholm 1955, katalognr 217

LITTERATUR
Christian Faerber (red.), Konst i svenska hem I: målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, 1942, band 4, upptagen sid 178 under samling 244

1557

2020-12-09