Täcke, 1700-tal

Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal
Täcke, 1700-tal

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

TÄCKE, 1700-tal, benvitt siden, stickat och matelasserat, mönster i form av blom- och bladslingor, foder av bomull, 233 x 236 cm, slitage, fläckar

PROVENIENS:
Greve Nils von Fersen-Gyldenstolpe, adjutant hos konung Gustav V
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2004, nr 2925

159

2020-06-10