Spegel, rokoko, Ekolsunds slott

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

SPEGEL från EKOLSUNDS SLOTT, stockholmsarbete i rokoko, Ehrhart Göbels art, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av rocailler, voluter och blomstergirlanger, ramen med graverad dekor, nedre sargen med korslagda ymninghetshorn, silverfolierat glas, höjd 155 x 70 cm, smärre dekorskador, bakstycke saknas

PROVENIENS:
Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
genom arv inom familjen Seton
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2009, nr 1622

102

2020-06-10