Porträtt av Gustav Vasa

Porträtt av Gustav Vasa
Porträtt av Gustav Vasa
Porträtt av Gustav Vasa
Porträtt av Gustav Vasa
Porträtt av Gustav Vasa
Porträtt av Gustav Vasa
Porträtt av Gustav Vasa
Porträtt av Gustav Vasa

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

PORTRÄTT AV GUSTAV I VASA iklädd guldbroderad svart dräkt, pälsbrämad rock, och barett med vit plym, hållandes kommandostaven i höger hand, bredvid syns konungakronan vilande på hyende, - helfigur
Olja på duk, 80 x 65 cm (95 x 75 cm inklusive ram)
Utförd vid 1700-talets slut
Förgylld ram i rokoko med krönande kartusch med lilla riksvapnet

Registrerat Statens porträttarkiv, SPA1942-0356 och SPA1978-0278 (som en kopia av Lars Henning Boman (1720-talet-1799)

Gustav Vasa står i ett landskap med i bakgrunden, sannolikt, hans livvakt, de16 dalkarlar som utsågs till hans beskydd. I nedre högra hörnet texten. "Mot. Vantro. Träldom. Sielfsvåld. Påfve" .

Det aktuella porträttet av vasarnas förste monark visar stora likheter med helfigursporträttet i en slottsinteriör, målat av Ulrica Fredrica Pasch 1776, vilket finns i samlingarna på Nationalmuseum (NMStrh 6).

PROVENIENS
Sekreterare Adolf von Post (1894-1957), notarie i Arméförvaltningen
sedan 1970-talet i nuvarande familjens ägo

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

326

2020-06-10