Piedestal, sengustaviansk

Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk
Piedestal, sengustaviansk

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

PIEDESTAL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, sargen med kymationbård, romb med palmetter och hörnfleuronger, benanfanger med antikserande karyatidbyster, avsmalnande kannelerade ben med tassfötter, fotkryss med pinjekotte, målad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 102, 40 x 40 cm, ställvisa skador, kompletteringar och lagningar, retuscher, senare skiva

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 140 & 167, jämför piedstaler i Audiensrummet på Rosersbergs slott utförda omkring 1806

Snarlika piedestaler tillverkades till hertig Karl på Rosersbergs slott för att placera antika marmorstatyer på.

64

2020-06-10