Johan Krouthén, Gårdsmotiv med höns
Vollendet
2020-06-10
297
| Höchstes Gebot | 40000 SEK |
| Schätzwert | 60 000-80 000 SEK |
JOHAN KROUTHÉN
1858-1932
Gårdsmotiv med höns
Signerad och daterad Johan Krouthén 1913. Olja på duk, 72 x 103,5 cm
PROVENIENS
Funnits i samma familjs ägo sedan 1960-talet, vidare i arv till nuvarande ägare