Isaac Tobieson Wilhelms mästarstycke 1763

Såld för:

110000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

ISAAC TOBIESON WILHELMS MÄSTARSTYCKE (ämbetsmästare i Stockholm 1764-1781), stockholmsarbete i rokoko, utfört 1763, stomme i ek och furu, fanerat med jakarande, plommon och valnöt, brännförgyllda beslag i brons, uppsvängt krön, fronten med tre pilstrar krönta av träskurna korintiska kapitäl, inläggningar av friser och fält, inredning av hyllor och fem lådor, nedre delen utsvängd med två lådor, svängda ben, nyckel medföljer, höjd 230, 165 x 71 cm, ställvisa torrsprickor och fanerkompletteringar

PROVENIENS:
Greve Knut K:son Hägerflycht-Posse gift med Marthe Dubois,Taxinge-Näsby, Taxinge socken, Södermalands län

LITTERATUR:
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Stockholm 1908, sidan 375, avbildat i grevens arbetsrum på Taxinge-Näsby
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 370, avbildat

60

2020-06-10