Begravningsring guld Karl XIII 1818

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

PETTER CIMMERDAHL, begravningsring, 18 k guld, Stockholm 1818,oval platta med Karl XIII:s namnchiffer under kunglig krona i blå emalj, öppningsbar med hårlock tillhörande den avlidne kungen, innermått 19 mm, vikt 3,1 g, invändig gravyr 18 5/2 18, repor, emaljen med smärre skador

Enligt traditionen bars Karl XIII:s kista av huvudmän för adliga ätter eller av Carl XIII:s riddare. Ringen utdelad till kistbärarna (förmodligen 8 st) som minne.

UTSTÄLLNING
Livrustkammaren, Svenska folkets kungaminnen, 3 oktober 2003-18 april 2004.

LITTERATUR
Katalog till ovanstående utställning, kat. nr 2.

250

2020-06-10