Brickbord, gustavianskt, Georg Haupts art

Klubbat för:

180000 SEK

Utropspris

200 000-300 000 SEK

BRICKBORD, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, utfört av en ämbetsmästare i Georg Haupts närmsta krets, 1780-tal, fanerat med amarant, färgad björk, lönn, palisander, rosenträ m.fl. träslag, matterade och polerade brännförgyllda och ciselerade beslag av brons, svartlackerad plåtbricka med genombruten kant, sarg med fyllningar och flerfärgade friser, beslag av bandfläta med fleuronger, benanfanger med stående fleuronger, svarvade och fanérade ben med balusterformad överdel, kannelerad mitt och runt avslut, avslutande fothylsor med hjultrissor, fotkryss med inläggningar av friser och fält med skuggverkan, centralt placerad rosett, höjd 77, 71,5 x 56,5 cm, ställvisa skador och lagningar, ett mindre beslag saknas, brickan med bättringar

PROVENIENS:
Hakunge säteri, Össeby-Garns socken, Stockholms län

LITTERATUR:
John Böttiger: Kungl. hofschatullmakaren och ebenisten Georg Haupt, Stockholm 1901, sidan 89, bouppteckning efter Georg Haupt
Sotheby´s, Der Sammlung der Markgrafen und Grossherzöge von Baden, Baden-Baden, oktober 1995, band I, nr 1042, jämför brickbord signerat av Georg Haupt 1780
Lars Ljungström: Georg Haupt - Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sidan 35, jämför bord utfört av Haupt 1769 efter William Chambers ritning, sidan 57f, jämför tebord beställt av Gustav III, signerat och daterat av Haupt 1780 samt text om Haupts bouppteckning, sidan 138, jämför brickbord av Haupt i Kungl. Husgerårdskammarens samlingar, HGK 193

Slottssnickaren Georg Haupts namn är evigt förknippat med ett skimmer från Gustav III:s dagar. Genom alla de fantastiska intarsiamöbler känner de flesta av oss hans mästerskap. Den gängse bilden av Haupts produktion har varit de gustavianska möbler som han smyckade med utsökta intarsiaarbeten, inlagda med vaxer och effektfull skuggverkan i gravyren. När Haupt blott 43 år gammal gick bort 1784, i sviterna av ett slaganfall, återfanns ett flertal färdiga och påbörjade arbeten kvarlämnade i verkstaden. Av bouppteckningen, från januari 1785, framgår att ett "Ovaldt bord med Laquerad skifwa af Bleck" fanns bland de färdiga arbetena.

Auktionens brickbord ansluter nära till Georg Haupts oeuvre genom sina uppenbara likheter med salongsmöbler utförda av mästaren. I samband med Sotheby´s auktion Der Sammlung der Markgrafen und Grossherzöge von Baden, hösten 1995, såldes ett brickbord utfört 1780 för Gustav III, vilket var signerat av Haupt. Denna praktmöbel, med silverbricka av Pehr Zethelius har rent formella likheter men utgör ett intressant jämförelsematerial sammanhanget. Ursprunget till bordsmodellen återgår på ett bord ritat av William Chambers som Haupt signerat den 4 april 1769.

I Kungl. Husgerårdskammarens samlingar återfinns ytterligare att brickbord, vars utformning har släktskap med auktionens bord. Detta brickbord är utfört omkring 1780 men osignerat, här består brickan av lackerad plåt med genombruten kant och polykromt blomstermåleri. Valet av träslag är i princip överensstämmande med auktionens bord, men detaljarbetet och de dyrbara beslagen särskiljer dem åt. Lars Ljungström konstaterar i sin bok om Haupt att, "Lika komplicerad som typ är de runda och ovala brickborden, från början använda som tebord. Omständigheten att de flesta är osignerade och bara två har säkra dateringar (1780 respektive 1781) bidrar till svårigheterna att få ett säkert grepp om de olika varianterna. Oavsett hur man grupperar dem, måste likväl det praktfulla bord som Haupt 1780 utförde för Gustav III, ha varit utgångspunkten för gruppen."

Brickbordet är en typisk representant för den högklassiga produktion av gustavianska möbler från epoken, då möbeltypen var ett givet inslag i inredningar vid såväl kungliga som högadliga eller förmögna borgerliga miljöer. Den praktiska lösningen med ett bordsställ och plåtbricka passade 1700-talets salonger utmärkt, vilket var en vidareutveckling av rokokons tebord av fajans. Auktionens brickbord har ingått i samlingarna på Hakunge säteri, som gick i arv inom grevliga ätten Cronhielm af Hakunge från 1698 till 1786 då godset förvärvades av grosshandlaren Erik Gjers (1729-1791). Efter Gjers död följde en period om drygt sju decennier då säteriet ofta byte ägare genom köp, vilket gör det svårt att följa herrgårdens inventarier genom bouppteckningar.

Såsom framgår av Lars Ljungströms kapitel om Georg Haupt och den gustavianska möbelkonsten (2006), så har bordstypen tillverkats i flera olika utföranden med varierande exklusivitet beroende på beslagen och brickornas material. Anders Lundelius anammade snabbt modellen och hade en omfattande tillverkning av runda brickbord under 1780-talet. I fallet med auktionens bord så är det utfört av en ämbetsmästare i Georg Haupts närmsta krets, då det ligger såpass nära hans egna arbeten, såväl teknisk som formmässigt. En tänkbar kandidat är ämbetsmästaren Carl Forsten, som var gesäll hos Haupt 1774-1775 och var stark påverkad av hans arbeten i många detaljer. Även Johan Christian Linning hade kapacitet att göra liknande möbler, han blev ämbetsmästare samma år som Forsten, 1779. Kanske åtog sig någon av dessa mästare att som underleverantör till Haupt leverera brickbordet till uppdragsgivaren?

2111

2019-12-10