Carl Bögh, Fuldblodshoppen Mirza

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

CARL BÖGH
Danmark 1827-1893
Fuldblodshoppen Mirza med tvende af dens Afkom Djemila og Sida efter arabisk fuldblodshingst Efendi
Signerad och daterad Carl Bögh Gl. Estrup 1859. Olja på duk, 56 x 79 cm.

Målningen utförd på slottet Gammel Estrup, beläget på halvön Djursland på Jyllands östkust i Danmark.

19

2018-06-05