Saltkar, 1800-tal, Wien

Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien
Saltkar, 1800-tal, Wien

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

SALTKAR, 1800-tal, Wien, renässansstil, fot i form av sittande grip, skålens utsida med akantusornamentik, insidan med landskapsmotiv och tre kvinnor vid den sovande Amor, polykrom emalj på koppar och silver, höjd 10 cm, smärre slitage och emaljdefekter

PROVENIENS:
Affärsmannen Russell Bodés samling (1920-2017)

1012

2017-12-12