Hänge orientpärla diamanter rubiner 1800-tal

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

HÄNGE, guld och silver, 1800-talets första hälft, orientalisk barock pärla, omsluten av orm med dekor av rosenslipade diamanter, ögon av cabochonslipade rubiner, höjd inkl. hängfunktion ca 32,5 mm, vikt 5,1 g, kedja, 18 k vitguld, venetiansk, längd ca 42 cm, vikt 5 g, pärla med slitage

1323

2017-12-12