Gustaf Cederström, På väg till hundturken

Klubbat för:

250000 SEK

Utropspris

150 000-200 000 SEK

GUSTAF CEDERSTRÖM
1845-1933
På väg till hundturken
Signerad och daterad G Cederström 16. Olja på duk, 123 x 164 cm.
.
PROVENIENS
Fru Greta Skogsborg, Stockholm
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, november 1975, katalognr 529
Örnäs säteri, Kungsängen
.
LITTERATUR
Axel L. Romdahl: Gustaf Cederström, Stockholm Albert Bonniers förlag 1935, avbildad i svartvitt bild 68 (med titeln: Till hundturken).
.
Allt som Gustaf Cederström satte högst i livet fanns förtätat hos kung Karl XII och hans män. Gång efter annan sökte sig konstnären tillbaka till soldatkungen och hans folk och deras uppoffrande gärningar som för mannarnas del oftast slutade i mötet med ett oblitt öde. Det var inte bara de centrala situationerna eller den uttänkta militära strategin som intresserade och fascinerade Cederström, inte heller de i regel adliga officerarnas insats, de som så småningom skulle komma att beträda historiens scen med mer eller mindre lysande hjältegloria. Nej, det var mannen i ledet och den fruktansvärt krävande insats som förväntades av honom, som hade sin skildrare i Gustaf Cederström. Man reflekterar då gärna över vad dessa karolinska målningar kan ha betytt för den diktare som hyllade "det folk som i sin storhets fall gjorde sin fattigdom ärad inför världen."

Cederström föddes som son till friherre Carl Emanuel Cederström och Carolina Fredrika Theresia af Ugglas och växte upp på det gamla godset Krusenberg vid Mälaren. Särskilt var herrgårdens rustkammare för honom en inspirationskälla och vid val av yrke följde han släktens traditioner och började sin officersutbildning vid Kungliga Wermlands Fältjägare Regemente. 1867 reste han till Düsseldorf för att där under Ferdinand Fagerlins ledning utbilda sig till konstnär. Året efter begärde han permission för ytterligare resor och 1870 begärde han avsked från sin militära tjänst. År 1869 skrevs Cederström in vid Konstakademien men reste som en av de första parisersvenskarna samma år till konstens huvudstad.

Det stora genombrottet kom 1878 då Cederströms monumentala verk Karl XII:s likfärd visades och prisbelönades med andra klassens medalj vid Världsutställningen i Paris (idag i samlingarna på Göteborgs konstmuseum). Historiemåleriet och särskilt krigare skulle komma att prägla bilden av Cederströms konstnärskap i dess helhet, vilket vi kan se ett tydligt exempel på i den aktuella målningen På väg till hundturken.
.

3071

2017-06-08