Helene Schjerfbeck, Bilderboken

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

HELENE SCHJERFBECK
1862-1946
Bilderboken
Signerad och numrerad H. Schjerfbeck 43/90. Litografi, 27 x 40 cm, bladstorlek 52 x 65 cm.

LITTERATUR
Ahtela 826, Holger 85
Bladet trycktes i en upplaga av 90 ex, av vilka Schjerfbeck lade pastell på tre exemplar 1939 och på ytterligare åtta 1945. Den övriga upplagan signerade hon 1938 med blyerts.

3193

2016-12-08