Karl Cederberg, Promenad i blommande trädgård

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

KARL CEDERBERG
1861-1904
Promenad i blommande trädgård
Signerad och daterad K Cederberg -89. Olja på duk, 45 x 59 cm.
.
Karl Cederberg anslöt sig tidigt till det framväxande friluftsmåleriet, där konstnären målade ute i det fria - "en plein air" - istället för i ateljén. Den nya skolan uppstod i Frankrike i mitten av 1800-talet för att senare vinna många anhängare bland svenska konstnärer. Detta var starten på en revolution och rörelsen Opponenterna som 1885 utmanade Konstakademien.
.
Karl Cederberg reste till Paris för att i likhet med pionjärerna Alfred Wahlberg, Per Ekström och Carl Fredrik Hill studera den nya franska landskapsrealismen. Vistelsen i Paris skulle göra hans målningar koloristiskt finstämda, inte bara tillfälligt i Frankrike utan även efter hemkomsten till Sverige.

I målningen Promenad i blommande trädgård visar Karl Cederberg hur han behärskar friluftsmåleriet till fulländning. Den eleganta damen i rosa fotsid klänning promenerar en stilla sensommardag genom trädgården som står i blom medan frukterna mognar uppe i träden. Penselföringen och koloriten är tydligt influerade av Cederbergs tid i Frankrike, ljuseffekterna mästerligt återgivna. Notera den avancerade kompositionen med buskarnas grenar och löv till vänster i förgrunden som ger bilden ett extra djup. Som åskådare kan vi bara beundra de många blommorna i olika färger som möter varandra i harmoni, solljusets spel genom lövverket och slutligen det med stor realism återgivna vattnet i fontänen. Det är ett stycke svensk sommar - återgivet med en fantastisk känsla för färg och ljus.

2044

2016-06-08