Bruno Liljefors, Talgoxar

Bruno Liljefors, Talgoxar
Bruno Liljefors, Talgoxar
Bruno Liljefors, Talgoxar
Bruno Liljefors, Talgoxar
Bruno Liljefors, Talgoxar
Bruno Liljefors, Talgoxar

Klubbat för:

350000 SEK

Utropspris

350 000-400 000 SEK

BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Talgoxar
Signerad och daterad B Liljefors Stockholm -82. Olja på duk, 32,5 x 24,5 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, höstauktionen 1968, katalognr 65
.
I sina naturskildringar förmedlar Bruno Liljefors sina egna upplevelser av djur och natur till betraktaren. De är naturliga och vardagsnära men ändå så avlägsna för många storstadsmänniskor av idag. Få har kommit djuren så nära inpå livet som Liljefors gjorde och tack vare att talgoxen (Parus major) gärna söker sig till människor och är mycket orädd av sig har konstnären kunnat iaktta dessa mesfåglar på nära håll. Liljefors var alltid nyfiken inför naturen och han studerade i detalj det mest banala som kan förefalla som alldagligt, men som i hans målningar förvandlades till små under och upprymmande upplevelser. Han kunde konsten att se det vackra även i det lilla och hans mottaglighet inför djurriket gjorde att han såg skönhet i de mest varierade arter. Med oerhörd känslighet har han i den aktuella målningen studerat talgoxens distinkta utseende och fjäderskrud, den blåsvarta hjässan, det citrongula bröstet med den svarta länsgående randen mitt på, de vita kinderna och det svagt olivgröna vingtäckarna. Talgoxarna är i målningen avbildade i ett rönnbärsträd i höstskrud.
.
Liljefors använde gärna det lilla formatet i sina 1880-tals målningar. I kompositionerna är djuren ofta sedda i närbild - ett utsnitt ur naturen. Djuren blir på det sättet avskärmade från omvärlden - som en egen liten miniatyrvärld bortom den stora skrämmande världen.

2105

2015-12-02